Suffolk Show 2022


It is fabulous to be back at the Suffolk Show this week. If you are popping along here is the programme for the main rings:


The Suffolk Show – Tuesday 31 May & Wednesday 1 June 2022

Provisional Programme of Judging - The Suffolk Agricultural Association reserves the right to alter the programme and times as necessary.


Tuesday 31 May 2022

The Collins Grand Ring

8.30am Show Jumping – The Welcome Stakes sponsored by Quilter Cheviot

9.35am The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (122cms)

10.15am Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

10.45am Heavy Horse Turnouts – Teams

11.30am Show Jumping - The Area Trial incorporating the Suffolk Grand Prix sponsored by Penningtons Manches Cooper LLP

1.30pm Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

2.00pm The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (148cms)

2.45pm Coaching sponsored by Debach

3.40pm Heavy Horse Turnouts - Pairs

4.20pm Grand Parade sponsored by Barker Gotelee

5.05pm RAF Falcons Parachute Display Team

5.35pm Show Jumping – The Suffolk Speed Stakes

The President’s Ring

8.00am Sheep Judging

8.30am In-Hand Suffolk Horses sponsored by the George of Stamford; In-Hand Percheron Horses

9.00am In-Hand Percherons

12.00pm Heavy Horse Young Handlers

1.00pm Suffolk Gun Dogs

1.30pm Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

2.00pm Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display

2.45pm Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

3.15pm Mascot Derby sponsored by Intergrated Resources

4.00pm Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

4.30pm Terrier Racing by Curle Electrical Contractors

5.00pm Parade of Hounds

5.30pm Heavy Horse Turnouts - Agricultural Implements and Traditional Vehicles of Agricultural or Municipal Type, with Springs

The Trinity Ring sponsored by Bentwaters Parks


8.00am RIHS Amateur Ridden HuntersTo follow HOYS Show Hunters – Weights & Small

12.00pm Private Driving

1.30pm Heavy Horse Two Wheeled Cart Class

2.15pm Trade Vintage Vehicle Turnouts

3.00pm Ridden Heavy Horse sponsored by Ensors

4.15pm Show Jumping - The Senior Foxhunter - First Round

The Tattersalls Working Hunter Ring


8.00am Mountain & Moorland Novice Working Hunter Ponies

11.00am Mountain & Moorland Working Hunter Ponies

3.00pm Working Hunters - Unaffiliated, Novice & RIHS Open

The Foxhall Ring


8.00am Lead Rein & First Ridden Mountain & Moorland

9.45am In-Hand Connemara & New Forest

11.15am In-Hand Shetland

1.45pm BSPS Heritage Ridden Mountain & Moorland – Dartmoor, Exmoor & Shetland

4.45pm Pleasure Driving

The Nacton Ring


8.00a mIn-Hand Dales, Fell & Highland

9.15am HOYS Lead Rein Pony of Hunter TypeTo Follow RIHS Show Hunter Ponies

11.45am In-Hand Dartmoor & Exmoor

12:45pm RIHS Mini Show PoniesTo Follow HOYS Children's Riding Ponies

4.15pm HOYS Part-Bred Ridden Ponies

The Levington Ring


8.00am In-Hand Welsh Sections C & D

10.30am In-Hand Welsh Sections A & B To followIn-Hand Welsh Championship

12.45am Breeding Ponies

1.30pm In-Hand Mountain & Moorland ChampionshipTo follow Special - Best In-Hand Pony

2.15pm Ridden Mountain & Moorland (NPS)

4.30pm In-Hand & Ridden Rescue

The Bucklesham Ring


9.00am Cattle Judging – Aberdeen Angus, Any Dairy Breed followed by Dair Inter-Breed & Young Handlers, British Simmental, Commercial, Hereford, Longhorn National Show, Red Poll & Red Poll Young Handlers

10.00am Cattle Judging - Lincoln Red

10.30am Cattle Judging – Dexter

11.15am Cattle Judging – Any Other Pure Beef Breed

11.30am Cattle Judging – British Limousin

11.30am Cattle Judging – British White

2.00pm Equine Judging - RIHS Ladies Hunters

2.45pm Equine Judging - Flat Ridden Sport Horse

3.30pm Equine Judging – Side-Saddle – Classical, Equitation & Concours D’Elegance

Sheep Rings (PR - President's Ring, SR - Dedicated Sheep Rings)

8.00am Continental (SR-3), Norfolk Horn (SR-8), Other Native Breeds (SR-6), Southdown (SR-5), Suffolk (PR-1), Texel (PR-2) sponsored by Ensors

8.30am Wensleydale (SR-7)

10.00am Hampshire Down (PR-2); Other Down Breeds (SR-6)

10.15am Charollais (SR-3)

10.30am Dorset Horn & Poll Dorset (SR-4); Longwool (SR-7)

11.00am Jacob (SR-8)

11.30am Blue Texel (PR-1)

General


7.00am Judging – Dairy Goats (Udder Inspection)7.00amJudging – Flower Arrangement Classes; Trade Flower Show

8.30am Judging – School Show Gardens Competition; Tradestands

8.30am Suffolk Skills Competitions commence

9.00am Judging – Commercial Pigs

9.00am Farriery Competitions commence

9.00am Flower Show Opens (Flower Arrangement Competition area within the marquee opens at 10.00am)

10.00am Judging – Dairy Goats; Fleece Competition; Inventive Farmer; Pedigree Pigs

10.15am Judging - Commercial Sheep

10.30am Presentation of Long Service Awards



Wednesday 1 June 2022


The Collins Grand Ring


8.00am Tattersalls RoR Open Ridden Show Series

9.00am Show Jumping – The Accumulator

10.30am Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

11.00am Coaching Parade sponsored by Debach, Horn Blowing & Cock Horse Competitions

11.45am The Osborne Refrigerators Double Harness Scurry (Final)

12.10pm Heavy Horse Trade Turnouts – Singles

1.00pm Bolddog Lings Freestyle Motocross Team sponsored by Firstfield Electrical

1.30pm Show Jumping - The International Stairway, supported by the British Showjumping Business Partnership

3.15pm Grand Parade sponsored by Barker Gotelee

4.15pm Platinum Jubilee PageantTo FollowNational Anthem

The President’s Ring


8:30am In Hand Shires, In-Hand Clydesdales

11:00am In-Hand Harnessed Horse

11.30am Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

12.00pm Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

12.30pm Heavy Horse Agricultural Turnouts - Singles

1.15pm Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display

2.00pm Heavy Horse Turnouts - Novice

2.30pm Sheep Dogs at Work

3.15pm Terrier Racing sponsored by Curle Electrical Contractors

3.45pm Parade of Hounds

4.15pm Heavy Horse Turnout Championship sponsored by Hugh Pulham Farms


The Trinity Ring sponsored by Bentwaters Parks


7.30amShow Jumping – The 1.25m Open Championship A

8.45am HOYS Ridden CobsTo followRIHS Maxi Cobs

11.15am HOYS Riding Horses B

9.15am Ridden Foreign & Rare Native Breeds

10.30am RIHS Ridden Skewbald & Piebald

12.15pm Ridden Irish Draught

2.15pm Shetland Pony Grand National sponsored by Thompson Smith and Puxon

2.45pm Suffolk Gun Dogs

3:15pm Norfolk & Suffolk Joint Police Dog Section Display

3.45pm Suffolk Show Supreme Ridden Equine Championship

4.30pm Course Build - Inter-Hunt Relay

5.15pm Inter-Hunt Relay - Course build from 4:30pm

The Tattersalls Working Hunter Ring


9.30am RIHS Working Hunter Ponies

12.00pm Tattersalls RoR Former Racehorse Challenge Show Series

2.15pm Working Show Horse sponsored by Woodbridge School

The Foxhall Ring


8.00am RIHS Senior Showing – In-Hand

10.15am Ridden Lusitanos

11.45pm RIHS Senior Showing – Ridden

2.30pm Ridden Skewbald & Piebald (Unaffiliated)

The Nacton Ring


7.45am In-Hand Foreign & Rare Native Breeds

8.30am In-Hand Irish Draught

9.45am In-Hand Traditional Gypsy Cobs

11.15am In-Hand Hunters

12.15am In-Hand Sport Horse

1.30pm RIHS Ridden Hacks

2.30pm Ridden Traditional Gypsy Cobs

The Levington Ring

7.45am In-Hand Skewbald & Piebald

9.30am In-Hand Arabs

11.30am In-Hand Hacks & Riding Horses

12.15pm Ridden Arabs

2.00pm In-Hand Donkeys

The Bucklesham Ring


9:00am Cattle Judging - Inter-Breed Championships – Dairy, Beef and Rare & Minority

9.45am Cattle Judging - Holstein Young Breeders’ Calf Show

10.00am Cattle Judging – Red Poll Inter-College Competition

11.15am Cattle Judging - Beef Cattle Young Handler Competitions

1.00pm Equine Judging - Lusitano Equitation

2.15pm Equine Judging – Suffolk Show Supreme In-Hand Equine Championships

3.15pm Suffolk YFC - Tug of War

Sheep Rings (President's Ring) 8.30am Inter-Breed Sheep Championship sponsored by S W Cobbald To follow Young Handler Competitions

General


7.00am Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats (Udder Inspection)

8:30am Judging - Flower Show Opens

8.30am Judging - Suffolk Skills Competitions Commence

9.00am Farriery Competitions Commence

9.30am Judging – Pedigree Pig Championship, BPA Pig of the Year Classes, Pairs Classes and Young Handlers

10.00am Judging - East Anglian Summer Show - Dairy Goats

10.30am Presentation of Long Service Awards

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square